Jdi na obsah Jdi na menu
REKLAMA
Naslouchadla švýcarské kvality a zařízení FM komunikace pro nedoslýchavé
Naslouchadla pro děti a dětská audiologie
Baterie do sluchadel a další doplňky pro uživatele sluchadel
Portské víno
NavigateMe.to
Expert for Interim, Process and Change Management
7iotas
Summer Opera Festival held at the Unesco sight of Litomysl Castle
Sportovní gymnastika
Sportovní gymnastika
 


HISTORIE MINIGOLFU V EVROPĚ


Počátky dráhového golfu jsou spojeny s myšlenkou přiblížit finančně náročný klasický golf co nejširší veřejnosti. Přestože dráhový golf patří k nejmladším sportovním odvětvím vůbec, samotná myšlenka zmenšení golfu je velmi stará. Údajně již v 16. století se začaly na skotských golfových hřištích greenů navrtávat další jamky, aby hráči mohli trénovat dohrávky. Později se takové tréninkové greeny stavěly i mimo hřiště.

Minigolf se jako nový druh sportu zrodil ve 30. letech dvacátého století, a to především jako menší varianta golfu velkého. Malý golf se do Evropy dostal z USA a v roce 1926 byl podle novinových zpráv otevřen první malý golf v Hamburku. Odtud se začal šířit po Evropě a v roce 1937 vznikl ve Švédsku první sportovní svaz - Svenska Bangolf Forbundet. Ve skutečnosti se však v této době dráhový golf ještě nevymanil z postavení společenské zábavy a o nějaké sportovní úrovni se z dnešního hlediska nedalo hovořit.

Skutečně uznávaným rokem zrodu dráhového golfu (minigolfu) je rok 1953. Tehdy švýcarský zahradní architekt Paul Bongni postavil nedaleko Locarna hřiště sestávající se z osmnácti drah ohraničených mantinely a stanovil i základní pravidla. Míčky se odehrávaly z určeného místa skrz překážky, po jejich překonání se míček směl dohrávat z místa, kde se zastavil. Hřiště bylo konstruováno tak, že při dostatečném tréninku a jisté zručnosti bylo možné dostat míček do jamky na jeden úder, což byl zásadní rozdíl oproti hřištím stavěným ve třicátých letech. Bongni si nechal své hřiště patentovat a dal mu název "minigolf".

Krátce po zavedení minigolfu vyrobila v roce 1959 v Německu jedna hamburská firma jiný normovaný systém - "miniaturgolf". Tento typ hřiště se dodnes vyrábí v nezměněné podobě a díky relativně nízkým výrobním nákladům a malým nárokům na prostor se stal nejrozšířenějším druhem hřiště pro dráhový golf. Miniaturgolfová hřiště se stavějí po celé západní Evropě nejen na volných prostranstvích, ale i v halách, hotelech, obchodních domech a podobně. Jedno minigolfové hřiště dokonce putuje po celém světě - je postaveno na palubě zaoceánské lodi Finn Star. Ze střední Evropy se oba systémy rychle rozšířily i do okolních států a Skandinávie. Ve Švédsku a v Nizozemsku se navíc vyvinuly dlouhé dřevěné dráhy s filcovým povrchem.

V České republice bylo první miniaturgolfové hřiště postaveno v Olomouci a betonový minigolf v Praze v zahradě pražského hotelu International roku 1968. Trojlístek měst, kde to všechno začínalo, doplnilo brzy Brno. Na počátku 70. let dvacátého století pak výstavnický podnik Flora Olomouc zakoupil z NSR licenci na výrobu miniaturgolfových hřišť, která pak začala růst jako houby po dešti po celé republice. Sportovní minigolf zvolna zaplavoval Evropu a bývalé Československo se stalo jediným státem tehdejšího východního bloku, kde se hřiště dráhového golfu vyráběla sériově a v autentické podobě včetně všech pomůcek, nářadí a náčiní pro tento sport.

O začátcích závodního minigolfu u nás se vyprávějí podobné legendy jako o začátcích automobilismu. Míčky nebyly k dostání a kupovaly se od zahraničních hráčů. Ovšem většinou byli první hráči odkázáni sami na sebe, a tak se vyrábělo a zkoušelo ......

Československo se však stalo jedinou socialistickou zemí, kde se tento sport uchytil.

V Čechách se hráči minigolfu poprvé sdružili v 70. letech dvacátého století do tehdejších tělovýchovných jednot a začali v tomto odvětví organizovat soutěže. V roce 1972 vznikla při Československém golfovém svazu Komise dráhového golfu, předchůdkyně bývalého Československého svazu dráhového golfu, jež vznikl až po "sametové" revoluci v roce 1989. Ten se po rozdělení Československa v roce 1993 přejmenoval na Český svaz dráhového golfu a dnes nese název Český minigolfový svaz.

V roce 1993 vstoupili do minigolfu Američané a zájem začaly projevovat i některé asijské země, a tak se začalo uvažovat o mistrovství světa, které se také tohoto roku uskutečnilo. Český reprezentant Aleš Vítek z Olomouce se stal ve švédském Goteborgu vicemistrem světa. V tomto roce také vznikla sloučením kontinentálních federací Světová minigolfová federace (WMF).


V roce 1994 se v Řecké Soluni dočkaly svého prvního úspěchu i ženy a české reprezentační družstvo získalo třetí místo.

Další roky jsme dýchali světové elitě na záda, ale výrazné úspěchy se nedostavily. První průlom k medailím zaznamenal rok 1998, kdy na mistrovství Evropy v portugalském Portu obsadilo reprezentační družstvo mužů druhé místo.

Další velký úspěch českých minigolfistů přišel hned v následujícím roce na mistrovství Evropy juniorů v Košicích, kde obsadila družstva juniorek i juniorů shodně třetí místa a na mistrovství Evropy získal Ladislav Švihel z Brna stříbro, stejně jako družstvo seniorů.

Juniorští reprezentanti pokračovali v získávání cenných kovů i v dalších letech. V roce 2000 vybojovala Šárka Macháčková z Tovačova druhé místo na mistrovství Evropy juniorů v portugalském Lamegu, kde i české družstvo juniorek získalo bronzovou medaili. V následujícím roce se na Mistrovství Evropy v Praze dočkalo také družstvo juniorů, které vybojovalo stejně jako družstvo juniorek bronzové medaile.

V roce 2003 se českému juniorskému družstvu podařilo vybojovat stříbrné medaile na Mistrovství Evropy juniorů v rakouském Linzi.

V roce 2004 vybojoval na Mistrovství světa juniorů v Švýcarském Oltenu Karel Molnár ml. bronzovou medaili v soutěži jednotlivců a v soutěži družstev se českému družstvu juniorů rovněž podařilo získat bronzový kov.

Také v roce 2005 byli čeští junioři úspěšní a získali další čtyři medaile v portugalském Pombalu na Mistrovství Evropy. Postarali se o ně družstvo juniorů a družstvo juniorek, kteří shodně vybojovali bronzové medaile. V soutěži jednotlivců pak o další bronzovou medaili získal Martin Ječný. Historický úspěch pak zaznamenal Karel Molnár ml., který se stal mistrem světa v kategorii juniorů.


MINIGOLF V AMERICE

Průkopníkem malého golfu je v USA Garnet Carter, který jako první navrhl a postavil roku 1927 hřiště pro hotelové hosty. Na rozdíl od Evropy se ale minigolf na americkém kontinentě rozvíjel zpočátku velmi neorganizovaně.

V Americe bylo důvodem vzniku minigolfových hřišť hlavně přiblížení golfu nejširší veřejnosti. Vznikla tedy hřiště sice podobná těm golfovým, ale na malém prostoru, v městských parcích, hotelových zahradách apod. Nová hřiště dostávala nejrůznější názvy, např. “clock golf” (hodinový golf), protože hra se dala zvládnout za krátký časový úsek (hodinu) nebo “midget golf” (trpasličí golf). Hřiště byla buď skutečnou zmenšeninou golfového hřiště, tedy přírodní terén, pro ztížení a atraktivnost doplňovaný nejrůznějšími umělými překážkami, nebo vzknikaly skutečné umělé dráhy s nejrůznějšími povrchy.

Zatímco v Evropě se začalo s typizací minigolfových hřišť a brzy se vykristalizovalo několik systémů, které si výrobci nechali patentovat, a neustále se opakovaly, v Americe zůstalo u individuálního pojetí. Umělá hřiště, při vrozeném americkém vkusu, doznala těch nejfantastičtějších a pitoreskních podob. Hráči prohánějí míček na dráhách s překážkami z pohádkové říše, džunglí nebo safari, vesmírným terénem, jurským parkem, Disneylandem a vším možným, na co lze pomyslet.

Minigolf zůstal v Americe lidovou zábavou a rozptýlením, především pro děti a pro turisty, nikoliv jako sport. "Seriózní" sportovci zkrátka hrají golf ;-)

Od začátku 90. let dvacátého století, kdy se ustavila v USA minigolfová federace a začaly kontakty s Evropou, začíná do Ameriky pronikat normovaný minigolf (beton, eternit a filc).

Evropským hráčům americké systémy moc neučarovaly a věnují se hlavně normovaným systémům, i když pro evropské hráče není těžké se v Americe prosadit, protože jejich výkonnost je daleko před americkou, která se tentokrát od nás zatím jen učí. V České republice se na americké systémy specializuje mladá Olivia Prokopová, která za "velkou louží" získala několik cenných trofejí ....


Zdroj: Česká minigolfová společnost. Upraveno. 

Obrazek